Ziņa

Ar rūpēm par nākotni

23 12 2015

„Viss plūst, viss mainās,” – lūk, cik vienkārši sensenos laikos grieķu filozofs Hēraklīts formulēja pārmaiņu likumu. Tam ir pakļauts viss uz pasaules – gan daba, gan mūsu dzīve, gan mēs paši. Pēdējos 20 gados īpaši izteikti ir mainījusies sabiedrības sieviešu daļa. Kļūt par personību, atrast sevi, savu aicinājumu, veidot karjeru, īstenot dzīvē savas ambīcijas un sapņus – tas šodien ir svarīgi lielākajai daļai jaunu sieviešu, tikmēr uz nenoteiktu laiku atliekot sievietes esības sakrālo sūtību, ko viņā ielikusi Daba, – būt mātei. Un gadās tā, ka sieviete, stabili nostājusies uz kājām un beidzot nolēmusi kļūt par māti, izdzird ārsta nepielūdzamo verdiktu par nokavēto laiku.

 

Taču šodien vecums nenozīmē nepārsūdzamu bezbērnību. Par laimi, tām sievietēm, kuras kāda iemesla pēc spiestas atlikt mazuļa laišanu pasaulē, „Ava Clinic” speciālisti ir atraduši veidu, kā iespējams parūpēties par grūtniecību „perspektīvā”.

 

Vīrieša „vienkāršā” fizioloģija
Nav zināms, kāpēc, bet fertilitātes (bērnu radīšanas spējas) jautājumā Daba ir labvēlīgāka pret stipro dzimumu. Vīrietis arī cienījamā vecumā var būt apskaužams precinieks, 50-60 gadu un pat vēl lielākā vecumā spējīgs apaugļot. Piemēram, 1935. gadā kādā medicīnas žurnālā aprakstīts gadījums, kad kāds ASV iedzīvotājs kļuvis par tēvu 94 gadu vecumā!

 

Un sieviešu „sarežģītā”
Taču ar sievietēm ir sarežģītāk. Meitenītei piedzimšanas brīdī viņas vēl neattīstītajās olnīcās atrodas 1-2 miljoni olšūnu. Dzimumnobriešanas sākumā no tām ir palikuši vien 600-700 tūkstoši. Iestājoties dzimumbriedumam, organisms tās tērē regulāri. Katru mēnesi 15 līdz 25 olšūnas iet cīņā par izdzīvošanu; lielākā daļa tad atrofējas un iet bojā. Menstruālā cikla vidū paliek tikai viena olšūna. Tieši tā, satiekoties ar spermatozoīdu, var kļūt par jaunas dzīvības sākumu.
37 gadu vecumā olnīcās paliek tikai 25 tūkstoši olšūnu – mazliet vairāk par 1% no sākotnējā daudzuma piedzimstot. Šajā „atlikumā” saglabājas nebūt ne labākās olšūnas. Starp tām ir ne mazums tādu, kam ir nepareiza struktūra vai hromosomu skaits. Saistībā ar to samazinās grūtniecības iestāšanās iespēja un palielinās risks, ka radīsies nekvalitatīvas kombinācijas ar spermatozoīdiem un iestāsies neveiksmīga grūtniecība, kas agrā termiņā (līdz 8 nedēļām) beigsies ar spontāno abortu. Nekvalitatīvas grūtniecības saglabāšanās gadījumā gaidāmajam bērniņam palielinās iedzimtu ģenētisku saslimšanu risks.
Pakāpeniski mazinoties olnīcu funkcionalitātei, menopauzes sākuma brīdī (51-52 gadu vecumā) sievietes spēja ieņemt bērnu gandrīz pilnībā zūd. Ka sešdesmitgadīgai sievietei varētu piedzimt veselīgs pašas bērns – tas ir fizioloģisks nonsenss un medicīniska sensācija.

 

Kāda iemesla pēc sievietei zūd spēja ieņemt bērnu?
Līdz pat nesenam laikam pastāvēja trīs galvenās hipotēzes:

 

Dzemdes novecošana
Tika uzskatīts, ka, organismam sākot novecot, arī ar dzemdi notiek vecuma izmaiņas, tā kļūst nespējīga uzņemt apaugļotu olšūnu. Tomēr pētījumi, izmantojot donoru olšūnas, kas ņemtas no jaunām sievietēm un „pārstādītas” brieduma gadus sasniegušas sievietes dzemdē, pierādīja, ka arī pēc menopauzes iestāšanās dzemde spēj pieņemt grūtniecību.

 

Intereses zudums pret laulāto un dzimumdzīves intensitātes mazināšanās
Šo hipotēzi apgāza pētījumi, kuros grūtniecības iestāšanās gan jaunām, gan „brieduma” gadu sievietēm notika, izmantojot donoru spermatozoīdus. Tika pierādīts, ka, neraugoties uz vienādu ārstēšanas ciklu skaitu, jaunām sievietēm grūtniecība iestājās biežāk nekā sievietēm „gados”.

Olšūnu novecošana
Tieši šī hipotēze, kuru izvirzīja jau pašos sākumos, kad sāka pētīt sievietes fertilitātes mazināšanos ar vecumu, un kuru atmeta nepietiekamas informācijas dēļ, tagad ir kļuvusi par galveno. 

Sievietes spēja ieņemt bērnu sāk pakāpeniski samazināties 30-37 gadu vecumā (apmēram par 9% gadā). Šajā laikposmā sievietes reproduktīvās funkcijas samazināšanās nav īpaši jūtama. Tomēr izredzes tikt pie bērna 35-39 gadus vecām sievietēm jau ir par 42% mazinājušās salīdzinājumā 20-24 gadu vecumposmu. Spēja ieņemt bērnu būtiski samazinās pēc 40 gadiem. Galvenais iemesls ir nevis olšūnu skaita samazināšanās, bet to ģenētiskās kvalitātes pasliktināšanās.
NB! Ja 38 gadus veca sieviete atnāk pie ārsta, lai uzzinātu, vai viņa var palikt stāvoklī, pozitīva atbilde pēc visiem izmeklējumiem nav neierobežota laikā. Tā ir īsti patiesa tikai izmeklējumu noslēguma brīdī (proti, „šeit un tagad”)!

Ko saistībā ar olšūnu novecošanas problēmu sievietēm piedāvā „AVA Clinic”?
Kopš 2008. gada „AVA Clinic” embriologi pirmie Latvijā un Baltijā sāka sasaldēt olšūnas ar vitrifikācijas metodi, turklāt pēdējo trīs gadu laikā tā ir kļuvusi par „rutīnas” procedūru.

 

Kas tā par metodi?
Vitrifikācija (superātra sasaldēšana) dod iespēju jaunās sievietes interesēs saglabāt olšūnas, lai vēlāk izmantotu tās bērna ieņemšanai. Pateicoties īpašām vielām – krioprotektoriem, olšūnu sasaldēšana notiek ātri un bez kristalizēšanās fāzes (bez ledus veidošanās); tas pilnībā saglabā visu šūnas struktūru. Olšūnas kā mušiņas dzintarā var laboratorijā gaidīt „savu stundu”.
NB! Savas olšūnas sasaldēt var jebkura sieviete, tomēr pēc 38 gadu (!) vecuma nav ieteicams veikt šo procedūru, jo pēc šī vecuma olšūnu kvalitāte kļūst ievērojami zemāka.

 

Kādām sievietēm olšūnu sasaldēšana ir īpaši aktuāla?
Olšūnu sasaldēšanu var rekomendēt sievietēm gan sociālu, gan medicīnisku iemeslu dēļ.
Saistībā ar sievietes lomas pārmaiņām mūsdienu sabiedrībā mūsu laikabiedres biežāk un ilgāk strādā, dod priekšroku karjeras veidošanai, „nekur nesteidzas un grib padzīvot priekš sevis”. Tāpēc olšūnu sasaldēšana ieteicama sievietēm, kas vēl nav sakārtojušas savu personisko dzīvi vai kurām nav partnera, un kuras šādu vai citu iemeslu dēļ atliek bērniņa laišanu pasaulē.
Par olšūnu sasaldēšanu ieteicams padomāt arī sievietēm, kam ir kaitīgi darba apstākļi (stjuartēm, kas cieš no pārslodzes biežo lidojumu laikā; laboratoriju un ražotņu darbiniecēm, kas ir saskarē ar kaitīgiem ķīmiskiem preparātiem, krāsām, rentgena starojumu utt.). Šai grupai var pieskaitīt arī zvērinātas smēķētājas un profesionālas sportistes. Nav noslēpums, ka nikotīns ar laiku negatīvi ietekmē reproduktīvo sistēmu, bet lielas fiziskās un psihiskās slodzes un speciālo sporta preparātu lietošana var iespaidot sportistu menstruālo ciklu (īpaši pirms svarīgām sacensībām).
Medicīnisku iemeslu dēļ olšūnu sasaldēšana ieteicama sievietēm, kas grūtniecības plānošanu atliek uz nākotni, kā arī:
– olnīcu operācijas pārcietušajām (kad palikusi viena olnīca vai tās daļa), no kā viņām būtiski samazinājušās olšūnu rezerves;
– onkoloģisku saslimšanu gadījumos, kad tiek gaidīta hemo- vai staru terapija (pēc šādas kardinālas ārstēšanas olšūnu skaits var strauji samazināties, bet palikušo kvalitāte stipri pasliktināties). Šādos gadījumos ārstēšanas plānošana un procedūras notiek kopā ar onkologu;
– sievietēm ar nopietnām sistēmiskām un autoimūnām saslimšanām, kuru ārstēšana atstāj iespaidu uz visu ķermeni (sejas ādas tuberkuloze, hepatīti, Adisona slimība, cukura diabēts, autoimūns olnīcu iekaisums u.c.);
– sievietēm ar noslieci uz agru menopauzi (ļoti bieži mātes agra menopauze palielina šīs pašas problēmas risku meitai).

 

Kā notiek olšūnu atlases vitrifikācijai procedūra?
Būtībā tā ir līdzīga EKA (ekstrakorporālā apaugļošana), tikai bez olšūnu apaugļošanas.
Sākotnējās konsultācijas laikā ārsts ievāc nepieciešamo informāciju par pacientes veselību un viņas menstruālo ciklu. Ja no sievietes puses nav negatīvu faktoru attiecībā uz šo procedūru, viņai nozīmē olnīcas stimulējošu preparātu kursu, kas aktivizēs folikulu, kuros nobriest olšūnas, augšanu. Stimulācija ilgst apmēram 11-12 dienas. Šās stimulācijas rezultātā parasti nobriest vairāki folikuli. Ar olnīcu punkciju, kuru veic ar intravenozo anestēziju un US kontrolē, vienā reizē iegūst vairākas olšūnas (labāk, ja to ir vairāk par desmit). Laboratorijā olšūnas tiek īpaši apstrādātas un sasaldētas divu stundu laikā pēc saņemšanas. Šādā stāvoklī olšūnas var glabāties neierobežotu laiku un tikt izmantotas pēc vajadzības.
Tā kā bioloģisko pulksteni apstādināt nav iespējams, mūsdienu sievietes, kas rūpējas par savu veselību un nākotnē plāno pilnvērtīgu grūtniecību, aktīvi interesējas par šo procedūru un izmanto to, lai nākotnē saglabātu iespēju ieņemt bērnu.
Ar „AVA Clinic” sievietes neuztrauc laika straujais ritējums!

 

Uzdot jautājumu speciālistiem un pierakstīties uz vizīti var „AVA Clinic” mājas lapā www.avaclinic.lv, pa tālruni +371 67001007 vai e-pastu ava.riga@avaclinic.lv. 

Kategorijas