Ziņa

Uztura loma vīriešu neauglības ārstēšanā

03 03 2016

 Katrs septītais pāris saskaras ar bērnu ieņemšanas problēmu un lielākajai daļai neauglības iemesli ir saistīti ar vīriešu faktoru. Pēdējo 30 gadu laikā Eiropā pamanāma spermas kvalītātes rādītāju samazināšanās un kā rezultāts – vīriešu reproduktīvās veselības pasliktināšanās. Iemesli ir dažādi un joprojām nav precīzi izpētīti.

 

Svarīgu lomu spēlē vide. Liela ķīmijas izmantošana ikdienas dzīvē: deterģenti, kosmētiskie līdzekļi, ķīmijas izmantošana lauksaimniecībā: pesticīdi un fungicīdi, dzeramā ūdens industriālā piesārņošana, zemes un gaisa piesārņošana ar benzīna un fenola radikāļiem – tas viss kopumā noved pie pakāpeniska kaitīgu vielu uzkrājuma organismā, kas savukārt ietekmē kopējo cilvēka stāvokli.

 

Pirmkārt, cieš spermatozoīdu veidošanās un nobriešana. Vesela vīrieša organismā ikdienas veidojas ap 100 miljoniem spermatozoīdu. Katrs nobriedušu spermatozoīdu cikls ilgst 72-76 dienas. Uzturs, darba apstākļi, pašsajūta dažādi ietekmē spermas kvalitāti un spēju apaugļot olšūnu.

 

Lielākais ķīmijvielu daudzums nokļūst organismā ar ūdeni un ēdienu. Lai izvairītos no šīs problēmas vajag izanalizēt Jūsu uzturu, ko un kā Jūs ēdat. Pat vienreizējo trauku regulāra izmantošana, kas sastāv no dažādiem plastikātu veidiem, kuri satur ftalātus, kas savukārt pakāpeniski pasliktina spermas kvalitāti.

 

Kas tad ir pilvērtīgs un veselīgs uzturs no medicīnas viedokļa?

 

1. Maz apstrādāti produkti. Lūdzu pēc iespējas samaziniet to produktu lietošanu uzturā, kas satur krasvielas un konservantus.

2. Centieties izvēlēties ekoloģiski tīrus produktus, jo īpaši augļus un dārzeņus. Ja Jūsu uzturs ir bagāts ar vietējiem dārzeņiem, augļiem, svaigiem riekstiem, tas labvēlīgi ietekmēs spermas kvalitāti.

3. Esiet uzmanīgi ar žāvētiem augliem un riekstiem, kas nāk no tālākām zemēm. Tie ir apstrādāti ar dažāda veida ķimikālijām un konservantiem, lai ilgāk uzglabātos svaigi.

4. Izvēlēties piena produktus un gaļu ar zemu tauku saturu.

5. Regulāri lietojiet uzturā pilngaudu pārslas.

 

Tātad:

  • Dienas laikā centieties apēst 200 g dažāda veida dārzeņu, 2-3 porcijas augļu pēc izvēles: 3 ābolus vai 2 bumbierus.

  • Ne vairāk kā četrus pilngaudu maizes.

  • Vīrieši! 3-4 reizes nedēļā Jums IR JĀĒD liesa gaļa!

 

 

Reizi nedēļā- zivis, vēlams jūras, treknas, baltās gaļas. Mencas. Labas ir arī siļķes. Lietojiet uzturā augu eļļas ēdiena pagatavošanai, kā arī salātos. Nepiesātinās taukskābes, kas ietipst eļlu sastāvā, uzlabo spermatozoīdu membrānas caurlaidības funkciju, kas labvēlīgi ietekmē to kustīgumu.

Būs labi, ja Jūs atturēsieties no sāli saturošu produktu lietošanas uzturā. Tas pat nebūs labi, tas būs lieliski!

 

Viņa augstība Alkohols ..

 

No priecīgām ziņām: Saprātīgs alkohola daudzums neietekmē spermas kvalitāti. No skumīgām: M. Žvanecka formula: “ Mazās devās alkohols ir nekaitīgs jebkādos daudzumos..”- nedarbojas. Saprātīgs, bet biežs alkohola patēriņš noved pie paaugstināta uzņemto kaloriju daudzuma. Kā sekas- liekais svars. Kā arī samazinās organisma spējas cīnīties ar brīvajiem radikāļiem, kas bojā spermatozoīdu morfoloģiju.

Ņemiet vērā, ka pārlieku liels alkola patēriņš- vairāk nekā 20 standarta vienību nedēļā- sekmē vīriešu neuglības veidošanos. Standarta vienība ir tīrā spirta saturs.Tā tiek mērīta gramos un ļauj salīdzināt alkoholu dažādos iepakojumos. Satndarta vienība ir 10 grami tīrā spirta.

Lai Jums būtu vieglāk orienteties, paņemsim par piemēru: 30 ml dzēriena ar 40% stiprumu, 100 ml vīna-12% un 250 ml alus- 4,8% satur apmēram 10 gramus tīrā alkohola, vienu alkohola vienību.

Tādā veidā ja izdzert vairāk nekā 5 litrus alus nedēļā, 2 litrus vīna, kas ir tikai trīs 0,7 pudeles vai 0,6 stiprā alkohola- labas spermas analīzes varat negaidīt.

 

Vitamīni, sporta zāle un kafijas krūzīte..

 

Vitamīni A,C,E, folskābe ir galvenie antioksidanti un uzlabo spermas kvalitāti. D labvēlīgi ietekmē spermas koncentrāciju un kustīgumu. Tieši šis vitamīns mums trūkst laika posmā no oktobra līdz aprīlim. Secinājumi ir pavisam vienkārši- dzeram vitamīnus un zivju eļļu,atšķirībā no alkohola- regulāri, vasarā-pieņemam saules peldes.

Ja dzert vairāk nekiā 5 kafijas krūzes dienā, tas ir apmēram 300ml, tad tik intensīvs patēriņš var paaugstināt bojāto DNS spermatozoīdu galviņās.

Un lūdzu nenonokiet sevi sporta zālē! Pārmērīgi treniņi nelabvelīgi ietekmēs visu pozitīvo efektu, ko sniedz pareizs uzturs un pazemina spermas rādītājus. 2-3 viegli vai samērīgi treniņi , kas ilgst stundu netraucēs ģimenes plānošanai un būs noderīgi vispārējam organisma tonusam, labam garastāvoklim, vīriešu hormonu asinīs uzturēšanai augstā līmenī

 

AVA Clinic- vienmēr PAR jaunas dzīvības rašanos!


 

Uzdot jautājumu speciālistiem un pierakstīties uz vizīti var „AVA Clinic” mājas lapā www.avaclinic.lv, pa tālruni +371 67001007 vai e-pastu ava.riga@avaclinic.lv.


 

Kategorijas